23 Temmuz 2020 Perşembe

Wix Hakkında Yorumlarım 2020

Merhaba bu yazımda sizlere bir dönem web sitesi kurmak ve yönetmek için kullandığım wix platformunu kişisel olarak yorumlayarak avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazının web sitesi oluşturmak isteyenlere bilgilendirici bir yazı olmasını dilemekteyim.

Günümüzün dijitalleşen dünyasında web siteleri oldukça popüler. Farklı alanlarda (blog, haber, işletme vs.) web sitelerinin genel avantajı insanlara ulaşmanın oldukça kolay olması. Örneğin, fiziksel bir işletmeye ulaşmak için onun bulunduğu ülkede, şehirde olmak gerekmekte iken bugün dünyanın diğer ucunda bulunan bir işletmeye web sitesi aracılığı ile kolayca ulaşabiliriz.

Bir web sitesinin internet ortamında varlık gösterebilmesi için temel olarak bir alan adına (domain) ve sunucuya (hosting) ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek adına çeşitli sağlayıcılar vardır, bunların popüler olanlarından wix'in avantaj ve dezavantajları hakkında bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Avantajları


 • Herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan web sitenizin temasını, tasarımını dilediğiniz gibi şekillendirme imkanı sağlanmakta. Örneğin, sitenin arka plan rengi, yazı fontları, yeni sayfa oluşturma gibi işlemleri oldukça basit bir şekilde yapabilme olanağı sağlamakta.  
 • Wix üzerinde gerek kontrol panelinde gerekse editör üzerinde Türkçe dil desteği bulunmakta.
 • Oluşturulan siteye internet üzerinden sağlıklı bir şekilde erişilebilmesi, aranan terimler ile ilgili içeriklere ulaşılması ve google aramalarında üst sıralarda web sitemizin görünmesi için temel bir rehber bulunmakta.
 • Premium üyelikte (kesinlikle alınmalı) wix market üzerinde yararlı bir çok uygulama kolay bir şekilde siteye eklenip kişiselleştirme yapılabiliyor.
 • İndirimler takip edildiğinde fiyat olarak uygun olabilmekte.
 • Kontrol panelinin basit ve kullanışlı olması

Dezavantajları


 • Kullandığım dönemde (10.02.2020-06.06.2020) wix sunucuları kaynaklı web site oldukça yavaş yüklenmekteydi. Bu durum seo açısından oldukça büyük bir dezavantaj.
  www.ozgurcyaman.com hız testi
  Wix ile oluşturduğum sitenin hız testi skor 71.
 • Wix market üzerinde bulunan uygulamalarının bazılarında, uygulamanın tüm özelliklerini kullanabilmek için ek ücret ödenmesi gerekmekte.
 • Web sitenin yönetimi wix'in belirlediği sınırlar içerisinde mümkün, kodlara erişme imkanı bulunmuyor. Bu kısıtlar can sıkıcı olabiliyor. 

Benim gözlemlerim bu şekildeydi, genel olarak düşüncem fazla bu konularda bilgili olmayan, kodlama bilmeyen, web sitesi oluşturmak isteyen kişiler için wix oldukça basit ve kullanışlı bir yapıya sahip. Bu bilgiler ışığında ise beklentilere göre karar verilmeli. Bu yazı tamamen kişisel olduğundan her türlü tartışmaya açıktır.


1 yorum

Yazıyla ilgili soru ve önerilerini bekliyorum
EmoticonEmoticon